TOPNOR Regnskap AS & Regnskap Group AS
Avstemming kont z grupy 17**
Wszystkie salda na kontach balansowych na koniec roku muszą być udokumentowane.
Salda na kontach 17** forskudd będą zawierały faktury, które nie zostały do końca periodyzowane. To znaczy część kosztu z danej faktury wpadnie do księgowania w kolejnych latach. Zamysł za tym musi być taki że osoba, która nie zna firmy a zajrzy na nasze avstemmingi musi dokładnie wiedzieć co składa się na saldo.
Aby to udokumentować będziemy używać skjemy o nazwie OM Forskuddsbetale kostnader og påløpte inntekter. Skjeme znajdziecie pod MTA Group/03 avstemminger
Skjema wyglda jak poniżej
Górne pola uzupełniamy w tradycyjny sposób jak przy wszystkich innych avstemmingach
Następnie wpisujemy Konto
Nazwe konta
Data faktury, która jest periodyzowana
Nr bilagu faktury, która jest periodyzowana Kwotę początkowa
Całkowity koszt periodiseringu który już miał miejsce w latach poprzednich jeśli aktualne)
Periodisering wprowadzony w koszty w tym roku — tu sumujemy kwoty, które wpadły jako periodisering w danym roku. Czyli jeśli mamy fakturę a 10 000 która jest periodyzowana na 10 miesięcy od listopada to nasz peridosiering w danym roku wyniesie 2000. Pozostałe saldo 8 000
Regnskapsfort saldo — wylicza nam się samo. Jest to saldo jakie powinno stać na koniec roku w balansie.
Oczywiście zazwyczaj tych faktur jest więcej i na koncie stoi suma danych faktur, ale zasada jest dokładnie taka sama.
Jeśli kont mamy więcej zakładamy osobna zakładkę na każde konto. W zdjęciu powyżej np. założyłem konto 1742 i 1743.
Jak wykonać to technicznie?
Wchodzimy w bilans firmy i na saldo końcowe konta z grupy 17 które nas interesuje. Następnie eksportujemy konto do Excela.
Zaznaczam obszar każdego bilagu i sprawdzam, czy się zeruje. Robię to po to, aby odrzucić bilagi które zostały całkowicie speriodyzowane w ciągu roku. Na koncie może być dużo operacji, ale np. na saldo końcowe składają się tylko 2 faktury których to cześć perioderizeringu przechodzi na kolejny rok. W ten sposób eliminuje to co mi nie potrzebne a resztę, która składaj się na saldo przepisuje do skjemy o której mówiliśmy wcześniej.
Tutaj też wyłapiemy wszystkie ewentualne błędy przy periderizeringu.
Co gdy mamy saldo z poprzedniego roku?
Jeśli my prowadziliśmy klienta wcześniej to mamy na to dokumentacje i faktury w systemie. Wtedy wpisujemy zakumulowana kwotę periodiseringu w skjemie oraz przepisujemy nr bilagu i datę faktury z poprzedniego roku.
Sprawa jest trudniejsza, jeśli jest to klient, którego przejmujemy od firmy innej firmy księgowej.
Mamy saldo z początku roku jednak periodisering nie robił nam się automatycznie. Dlatego tak ważne jest abyśmy uzyskali dokumentacje na te konta z poprzedniego roku.
Jeśli mamy taka dokumentacje i wiemy jaka to była faktura to księgujemy ręcznie periodisering za ten rok, ale nie rozbijamy już tego na miesiące.
Np. jeśli wiemy z dokumentacji ze w roku ubiegłym 2017 poprzedni księgowy ma na koncie fakturę za ubezpieczenie zaksięgowana w listopadzie na kwotę 10 000. Księgowy wprowadził w koszty u siebie 2000 (listopad grudzień). My nie rozbijamy już reszty na miesiące tylko księgujemy to całościowo w grudniu jako 8 miesięcy u nas w systemie 7500/17** kwota 8000 (które pozostało i dotyczy roku 2018. Analogiczna sytuacja będzie, jeśli faktura rozbita była na więcej lat. Wtedy księgujemy ręcznie te cześć, która dotyczy roku 2018 i umieszczamy to w naszej skjemie.
Oczywiście salda w skjemie musza się zgadzać z tymi w balansie firmy. Tak wypełniona skejma jest nasza dokumentacja do avstemming balanse do tych właśnie kont.
Do dokumentacji należy podpiąć też kopie faktur, które zakładają się na saldo i są periodyzowane.