Faktury przychodowe, to dokumenty, które firma wystawia swoim klientom za usługę lub za towar. Wzór takiej faktury musi zawierać kilka podstawowych danych:
- Numer faktury. Dla niego zarezerwowane jest miejsce u góry dokumentu. Należy pamiętać, aby faktury numerować kolejno, czyli za numerem piętnastym powinien być szesnasty, dalej siedemnasty, itd. Numeracja musi być ciągła z roku na rok. Jeśli np. ostatnia faktura w grudniu miała numer dwudziesty siódmy to kolejna faktura w styczniu następnego roku powinna być dwudziesta ósma.
- Numer organizacyjny przedsiębiorstwa, które sprzedaje produkt lub usługę. Na numer ten składa się dziewięć cyfr, a płatnicy VAT, powinni na końcu tego numeru dopisać skrót MVA.
- Data wystawienia — informuje o tym, do jakiego okresu zakwalifikować przychód. np. data 16.1 12017 zaliczy kwotę faktury do dochodu za 2017 rok i do deklaracji VAT za 6 termin 2017 r.
- Data płatności
- Dane sprzedawcy, czyli nazwa firmy i adres informują o firmie wystawiającej fakturę.
- Dane kupującego, czyli imię i nazwisko oraz adres — jeśli klientem jest osoba fizyczna. nazwa firmy oraz adres — jeśli klientem jest podmiot gospodarczy. Najlepiej sprawdzić dane na brreg.no wpisując nazwę firmy.
- Numer konta bankowego. Klient powinien wiedzieć, na jakie konto ma przelać pieniądze za towar lub usługę.
- Opis usługi/towaru. Ważne jest by opis ten, był jak najbardziej szczegółowy.
- Kwota, czyli ile klient musi zapłacić za usługę lub towar. Płatnicy VAT wypisują fakturę z informacjami tj.: wartość netto, wartość podatku VAT oraz wartość brutto. Klient płaci kwotę brutto.
- Dodatkowo na fakturze mogą pojawić się informacje nieobowiązkowe, takie jak numer klienta, czy numer KID do zapłaty.
Należy ze szczególną uwagą podchodzić do wystawiania faktur. Na ich podstawie urząd nabiera przekonania co do uczciwości firmy, a nieporządek w dokumentach może sugerować oszustwo. W przypadku braku zapłaty od klienta, firma windykacyjna nie podejmie się ściągania długu, jeśli faktura była wystawiona nieprawidłowo.