TOPNOR Regnskap AS & Regnskap Group AS
Podczas urlopu pracownikom nie przysługuje prawo do normalnego wynagrodzenia, dlatego z zasady urlop w Norwegii jest bezpłatny. Natomiast jako że pracownik nie otrzymuje zwykłej pensji w trakcie urlopu, został w Norwegii zastosowany inny rodzaj wynagrodzenia — i jest to feriepenger. Są to pieniądze wypłacane pracownikowi na podstawie wypracowanej pensji w ciągu roku poprzedniego.
W przypadku, kiedy pracownik zaczyna pracę w nowym miejscu, a rok wcześniej nie pracował na terenie Norwegii to jego urlop będzie bezpłatny i nie otrzyma pokrycia w formie feriepenger za ten rok.
Feriepenger naliczane są od kwoty zarobków brutto z poprzedniego roku. Dodatkowe prowizje i bonusy, czy też chorobowe wypłacane przez pracodawcę w większości przypadków też będą podstawą do naliczenia feriepenger.
Stawka regulowana poprzez ustawę o feriepenger i wynosi między 10,2 a 14,3 %
Ustawa mówi o minimum 10,2%. Wtedy pracownikowi przysługuje 4 tyg. i 1 dzień wolnego w roku.
Część pracodawców operuje umowną stawką 12 % i wtedy pracownikowi przysługuje 5 tygodni wolnego.
Osoby, które ukończyły 60 rok życia mają prawo do dodatkowego 2,3 % ( czyli ich stawka to 12,5% lub 14,3% ).
Feriepenger wypłacane są wtedy, kiedy pracownik bierze wolne. Wyplata feriepenger powinna mieć miejsce przy ostatniej standardowej pensji przed zaplanowanym urlopem. Jeśli urlop jest podzielony wyplata powinna być także proporcjonalnie dopasowana.
Ze względów praktycznych powszechne jest jednak wypłacanie feriepenger w jednym konkretnym miesiącu. Jest to zazwyczaj czerwiec lub lipiec. Wtedy większość pracowników bierze wolne i nie otrzymuje pensji tylko właśnie feriepenger. Wyplata feriepenger wraz z pensja każdego miesiąca jest nielegalna.
Kiedy pracownik kończy prace w danej firmie, ma prawo do wypłaty feriepenger z roku bieżącego wraz z ostatnia wyplata.
Feriepenger zarobione w roku poprzednim są zwolnione od zaliczki na podatek. Znaczy to tyle, że pracodawca nie odciąga zaliczki w tym miesiącu. Natomiast w skali całego roku są one opodatkowane w taki sam sposób jak zwykła pensja. (tak skonstruowane są tabele podatkowe, aby opodatkowanie występowało przez 10,5 miesiąca w ciągu roku podatkowego, aby móc wypłacić feriepenger bez odciągania podatku oraz w miesiącu listopadzie lub grudniu wypłacić wypłatę z 50% obciążeniem podatkowym).
Pracodawca ma obowiązek zadbać, aby pracownik wykorzystał swoje dni urlopowe. Niewykorzystane dni urlopowe należy przenieść na kolejny rok. Nie ma możliwości, aby wybrać dni urlopowe w postaci zapłaty zamiast wolnego. Wyjątek stanowi sytuacja, gdzie pracownik kończy pracę.
Kosztowne błędy
Jeśli feriepenger nie są naliczane wg stawek w ustawie, czy też są wypłacane w nieprawidłowy sposób, pracodawca ryzykuje wypłatę feriepenger ponownie do pracowników, których dotyczył błąd.
W 2015 roku zapadł wyrok w sprawie pracodawcy, który wypłacał feriepenger na bieżąco razem z pensja. Wyrok nakazywał ponowna wypłatę feriepenger oraz pokrycie kosztów sądowych.