TOPNOR Regnskap AS & Regnskap Group AS
Import towarów i usług do Norwegii z Krajów EOG oraz UE jest zwolniony z podatku VAT dla firm zarejestrowanych do Rejestru VAT. Natomiast pozostaje obowiązek zgłoszenia wwozu towarów i usług z zagranicy w deklaracji VAT.
Wyjątek ten nie dotyczy osób prywatnych oraz przedsiębiorstw, które nie są płatnikami VAT. W tej sytuacji należy zapłacić VAT od przywiezionych towarów. Trzeba również zadbać o dotrzymanie procedury importu towarów.
Zwykle o pomoc w imporcie towarów możemy zgłosić się do firmy spedycyjnej, która za nas dopełni formalności celnych: wypełni dokument SAD, zgłosi towar w deklaracji celnej oraz w razie potrzeby zapłaci VAT, który następnie należy jej zwrócić. Niektóre firmy spedycyjne dopełniają procedury celnej tak, że kupujący (będący podatnikiem VAT w Norwegii) na Altinn.no otrzymuje kopię deklaracji celnej. Dzięki temu przedsiębiorca ma informację, jaką wartość importu musi wykazać na deklaracji VAT.
Towary importowane z zagranicy ujmujemy w kosztach, kiedy już są dopełnione wszystkie formalności celne.
Fakture ksiegujemy z artem 22 Innfarselsmerverdiavgiften- jak nie ma to nalezy utworzyc (Nummerserie 1) na konto zakupowe jak zwykle czyli 4000 lub 4300 z kodem vatu 21. Do tego trzeba zaksiegowac tolldeklarasjon ktora powinna byc przesłana, jesli nie jest - mozna znalezcja na altinn -
UPDATE 05.01.2021 - tolldeklarasjon ksiegujemy z data za dany miesiac. Przykład: jezeli tolldeklarasjon jest za pazdziernik to ksiegujemy z data 31.10 mimo ze jest wystawiony z data np. 02.11, patrzymy za jaki jest miesiac jest dokument i w tym miesiacu musimy go zaksiegowac zeby sie to zgadzało z faktura z danego miesiaca.
UWAGA wazne pod tolldeklarasjon musza byc podpiete faktury z zagranicy i dokumenty celne od pozycji ktore sa na tolldeklarasjon - i to ksiegujemy tak:
art 22 .
Debet: 4301 Innfarsel av varer 25% z kodem Vat 81
Kredyt: 4302 Innfarsel av varer - hjelpskonto z kodem vat 0 te konta pewnie trzeba utworzyc :) w komentarzu wpisz tolldeklarasjon _ miesiacjakiego dotyczy.
Przykład jak wygladaja dokumenty deklaracji ktore trzeba podpiac pod faktury i pod tolldeklarasjon oraz sprawdzic czy sie zgadzaja dane
Należy pamiętać również o dokonaniu obowiązku zgłoszenia importu towarów z zagranicy w deklaracji VAT . Wartość towarów powinna się pojawić w części D i G. Pole w którym należy wpisać wartość zależy od kategorii towaru.
Import usług z zagranicy możemy księgować na koncie 6791 - zakup usług z zagranicy. W deklaracji VAT zakup usług z zagranicy powinien się pojawić w polu E i G.
Bardzo wazne aby w sytuacji gdy widzicie fakture z zagranicy za wykonana usługe np polska firma wykonuje usługe dla firmy norweskiej - aby sprawdzic czy jest to usługa ktora podlega pod usługe zdalna. Jezeli tak jest to wtedy mozemy spokojnie ksiegowac to jako usługa z zagranicy z kodem vat 86
Natomiast jak jest sytuacja ze dana usługa jest wykonywana na terenie Norwegii to klient nie powinien takiej faktury wystawic z firmy zagranicznej. Przykład - nasz klient ma firme w Norwegii i ma podwykonawce swoich usług - firme z Polski. Nie mozemy tego uznac za koszt. Usługi musza byc wykonywane fizycznie na terenie tego samego kraju. Wyjatek stanowia usługi zdalne.
Jezeli pojawiaja sie faktury ksoztowe za usługi z firm zagranicznych i nie jestescie pewni czy jest to usługa zdalna czy wykonana na terenie Norwegii prosze o to abyscie sie upewnili kontaktujac sie z klientem lub Piszac do nas abysmy pomogli rozwiazac ta kwestie.