TOPNOR Regnskap AS & Regnskap Group AS

Kurs z vat czy bez vat

20 października 2022

Wstęp

Sprzedaż i rozpowszechnianie usług edukacyjnych są zwolnione z podatku VAT. Przez nauczanie rozumie się m.in. rozpowszechnianie wiedzy poprzez szkołę podstawową, ponadgimnazjalną, wyższą, uniwersytet, kursy zawodowe, kształcenie na odległość i nauczanie w czasie wolnym / hobby. Nauczanie zazwyczaj charakteryzuje się tym, że celem jest przekazywanie wiedzy, a usługodawca nie odzyskuje żadnej wiedzy (sytuacja nauczyciel - uczeń). Sprzedaż towarów i usług, które są naturalną (niezbędną) częścią świadczenia usługi nauczania, również będzie objęta zwolnieniem.

  1. VAT
  2. 1. Główna zasada

Sprzedaż usług dydaktycznych jest zwolniona z podatku VAT, dlatego VAT wychodzący nie jest naliczany, por. Ustawa o podatku od towarów i usług, S 3-5 akapit pierwszy (kod VAT 6). Zobacz poniżej różne ograniczenia, szczególnie w zakresie usług doradczych oraz wymiany informacji i doświadczeń.

Wyjątek dla usług dydaktycznych obejmuje zarówno osobę faktycznie wykonującą usługę dydaktyczną, jak i osobę, która usługę odsprzedaje usługobiorcy. Na przykład szkoła muzyczna może wykupić lekcje gry od dyrygenta bez naliczania podatku VAT, ponieważ dyrygent sprzedaje szkole muzycznej usługę nauczania. Szkoła muzyczna prowadzi również sprzedaż usług dydaktycznych dla swoich uczniów.

1.2. Co to jest usługa nauczania

12.1. Pojęcie nauczania

Przez nauczanie rozumie się m.in. rozpowszechnianie wiedzy poprzez szkołę podstawową, ponadgimnazjalną, wyższą, uniwersytet, kursy zawodowe, kształcenie na odległość i nauczanie w czasie wolnym / hobby. Nie ma rozróżnienia między nauczaniem zawodowym / opartym na kompetencjach a nauczaniem bardziej zorientowanym na wypoczynek. Wyjątek obejmuje zarówno nauczanie publiczne, jak i prywatne i ma zastosowanie niezależnie od tego czy nauczanie ma charakter praktyczny czy teoretyczny. Oceniając, czy usługa jest usługą edukacyjną, czy nie, nie kładzie się decydującego nacisku na

to, jakie oznaczenie usługodawca nadaje tej usłudze. Zob. Uzasadnienie interpretacyjne Ministerstwa Finansów z 15.06.2001

r. Poz. 2 oraz pismo Dyrekcji Podatkowej z dnia 07.07.2008 r. Oraz Podręcznik podatku od towarów i usług (wyd. 14), poz.

3-52.

Przykłady takich zwolnionych z podatku usług dydaktycznych obejmują szkolenia zawodowe w życiu zawodowym, szkolenia agencyjne i kształcenie dorosłych w sektorze publicznym, związki studenckie i kształcenie na odległość. Ponadto uwzględnione zostaną zajęcia rekreacyjne, takie jak nauka muzyki, tańca, jazdy konnej, narciarstwa i pływania. To samo dotyczy np. wspinaczki skałkowej i inne bardziej instruktażowe zajęcia z niezależnym celem szkoleniowym. Tresura zwierząt, np. psy przewodniki również będą objęte zwolnieniem. Kursy rzucania palenia, kursy odchudzające i kursy medytacji to przykłady innych opcji nauczania.

Kursy zawodowe w połączeniu ze środkami marketingowymi mogą być objęte zwolnieniem dla usług dydaktycznych. Por.

Pismo fiskusa z dnia 25.06.2014 r. I pismo z dnia 17.09.2014 r.

Dyrekcja ds. Podatków przyjęła, że celem szkolnego programu opieki pozaszkolnej (FZŚ) jest zajęcie się częścią oferty dydaktycznej szkoły, w związku z czym zakłada się, że program podlega zwolnieniu, por.).Podręcznik podatku od wartości dodanej (wyd. 14), sekcja 3-5.2 - Program wypoczynku w szkole (SFO).

Wyjątek dla usług dydaktycznych nie jest ograniczony ze względu na formę, w jakiej odbywa się nauczanie. Oznacza to, że nauczanie przez Internet (e-learning) może być objęte wyjątkiem. Zobacz temat Sprzedaż usług dydaktycznych w zakresie programów nauczania online.

Inne aktualne tematy:

12.2. Ograniczenie do usług konsultingowych / porad

Należy dokonać szczegółowej oceny, czy usługa ta jest zwolnioną usługą nauczania, czy inną usługą podlegającą opodatkowaniu, taką jak porada. Usługi konsultingowe i doradcze nie są pojęciami jednoznacznymi, ale charakteryzują się tym, że zawierają elementy doradztwa i / lub pomocy o charakterze finansowym, prawnym, technicznym, administracyjnym lub organizacyjnym. Nauczanie zwykle charakteryzuje się tym, że celem jest upowszechnianie wiedzy, podczas gdy w usługach doradczych wiedza jest wykorzystywana jako część świadczenia usługi. Swiadcząc usługi doradcze, klient będzie miał rozwiązane określone zadanie, a odbiorca usługi dydaktycznej sam je rozwiąże, wykorzystując nabytą wiedzę.

Kursy rzucania palenia, kursy odchudzające i kursy medytacji to przykłady opcji nauczania. Nauczanie na takich kursach będzie często dwojakie. Z jednej strony będzie opierać się na upowszechnianiu ogólnej teorii na temat aktualnych metod osiągania zamierzonego celu, z drugiej zaś, usługodawca będzie kontynuował działania indywidualne. Fakt, że następuje

indywidualna obserwacja, nie oznacza sam w sobie, że charakter usługi zmienia się z usług dydaktycznych na usługi doradcze.

Więcej informacji na temat rozgraniczenia można znaleźć w kursie Sprzedaż usług doradczych, z uwzględnieniem podziału na usługi dydaktyczne.

12.3. Ograniczenie do konferencji, seminariów itp. (wymiana informacji i doświadczeń)

Wynagrodzenie za udział w konferencjach, np posiadamy fora wymiany informacji i doświadczeń, a uczestnicy mogą brać udział w dyskusjach i analizach szczegółowych zagadnień, podlegają opodatkowaniu, por. ustawa o podatku od towarów i usług 5 3-1 (konto 3000 Przychody ze sprzedaży, opodatkowane kodem VAT 3). Zobacz także temat Sprzedaż konferencji i tym podobnych, z ograniczeniem dotyczącym usług dydaktycznych. 12.4. Ograniczenie szkolenia w zakresie korzystania z towaru lub usługi

Wynagrodzenie za szkolenie które jest częścią kosztów sprzedającego w związku z dostawą towarów lub usługami podlegającymi opodatkowaniu, wlicza się do podstawy wymiaru podatku od towarów i usług, por. Ustawa o podatku od towarów i usług S 4-2 akapit pierwszy. Zobacz więcej o rozgraniczeniu w kursie Sprzedaż szkolenia w zakresie użytkowania towarów.

12.5. Ograniczenie ułatwiania nauczania

Zajęcia polegające na organizowaniu zajęć dydaktycznych itp. (rezerwacja sal konferencyjnych, zakwaterowania i wyżywienia), ale która nie ma nic wspólnego z faktyczną treścią imprezy, podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług S 3-1 (konto 3000 Przychody ze sprzedaży, opodatkowane kodem VAT 3) . Patrz artykuł Dyrekcji ds. Podatków z 15.10.2007.

1.3. Sprzedaż towarów i usług, które są naturalną częścią usługi edukacyjnej

Sprzedaż towarów i usług stanowiących naturalną (niezbędną) część świadczenia usługi edukacyjnej będzie również objęta wyjątkiem, por. Ustawa o podatku od towarów i usług, 3-5 akapit drugi. Zobacz kurs Sprzedaż innych towarów i usług wraz z nauczaniem.

1.4. Usługi łączone

1.4.1. Podział wynagrodzenia

Kiedy kursy, konferencje itp. zawiera zarówno zwolnione z podatku usługi jak i usługi podlegające opodatkowaniu, a uczestnicy płacą jedną opłatę za cały pakiet, opłata musi zostać podzielona. Patrz artykuł Dyrekcji ds. Podatków z 15.102007. Jeżeli jedna usługa jest niezbędną i integralną częścią dostarczonego produktu, nie dokonuje się podziału wynagrodzenia, por. Ustawa o podatku od towarów i usług ś 4-1 akapit pierwszy. Wtedy główna korzyść będzie decydująca dla opodatkowania.

Punktem wyjścia do podziału jest wartość obrotów różnych usług w stosunku do siebie nawzajem. Dyrekcja ds. Podatków zakłada, że wartość obrotu w przypadku usługi podlegającej opodatkowaniu musi być oparta na bezpośrednich i pośrednich kosztach sprzedawcy za tę usługę, z dopłatą do zysku, por. Pismo Dyrekcji ds. Podatków z dnia 05.012006. Ocena ta z konieczności będzie musiała być konkretna i do pewnego stopnia zależeć od orzeczenia. Sprzedawca nie może jednak ustalać podstawy obliczenia dla usług podlegających opodatkowaniu niższej niż cena kosztowa usługi ani przypisywać całego zysku usługom, które nie mają być opodatkowane, ewentualnie opodatkowane według niskiej stawki. Jako ogólny punkt wyjścia, dopłata za zyski z tytułu wszystkich świadczeń musi zostać podzielona na podstawie proporcjonalności i zwyczajowych warunków. Zob. Także Podręcznik dotyczący podatku od wartości dodanej (wyd. 14), sekcje 4—1.3 - Podróże zorganizowane oraz pismo Dyrekcji ds. Podatków z dnia 17 grudnia 2002 r.

1.4.2. Usługi związane z usługami dydaktycznymi

Usługi gastronomiczne sprzedawane w związku z nauczaniem podlegają co do zasady opodatkowaniu jako usługa niezależna, por. Ustawa o podatku od towarów i usług, 3-1, akapit pierwszy. Taka obsługa musi być ograniczona do wydatków w imieniu klienta. Zobacz więcej o służbie w połączeniu z nauczaniem w kursie Sprzedaż usług dydaktycznych z obsługą.

1.5. Rozpowszechnianie

Swiadczenie usłudaktycznych i dostarczanie siły roboczej_do nauczania są również zwolnione z podatku VAT. Zobacz kurs Rozpowszechnianie usług dydaktycznych i siły roboczej do celów dydaktycznych.

To samo dotyczy zatrudniania siły roboczej do wykonywania zawodu nauczyciela. Zobacz kurs Zatrudnianie pracowników do nauczania.

1.6. Prawo do odliczenia

Swiadczącemu usłu nauczania nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabycia do użytku w związku z nauczaniem niepodlegającym opodatkowaniu, por. Ustawa o podatku od towarów i usług, ś 8-1 (kod VAT 0).