TOPNOR Regnskap AS & Regnskap Group AS

Pensje w pigułce

25 października 2022

Wysokość pensji w Norwegii zawsze podajemy w kwotach brutto. Może to być stawka godzinowa lub stałą pensja, która zazwyczaj jest przedstawiana jako pensja roczna.

Co składa się na koszty pracownicze?

Pensja brutto np 20 000 NOK Feriepenger 10,2% lub 12 % od kwoty brutto

Arbeidsgiveragvift (najczęściej 14,1%) od kwoty brutto+feriepenger+OTP +inne świadczenia jakie otrzymuje pracownik np. telefon.

Feriepenger-feriepenger jest to tzw urlopowe. Pracownik w tych dniach, kiedy jest na wakacjach nie otrzymuje pensji tylko 10,2 % swoich zarobków z poprzedniego roku. Zazwyczaj robi się to w taki sposób ze w czerwcu lub lipcu nie wypłaca się pensji a FP za poprzedni rok. Jeśli ktoś pracuje pierwszy rok to niestety nie otrzymuje wynagrodzenia za okres urlopu. Stawka ustawowa to 10,2%. Można płacić tez 12 %. Osoby powyżej 60 roku życia otrzymują dodatkowe 2,3% Arbeidsgiveragvift - możemy powiedzieć ze jest to odpowiednik polskiego ZUS. Stawki są różne na terenie Norwegii. Zależy to od tego, gdzie znajduje się firma lub gdzie trwa dłuższy projekt danej firmy. Regiony ze stawkami możemy znaleźć tutaj https://no.wikipedia.org/wiki/Arbeidsgiveravgift

Arbeidsgiveragvift płacimy od pensji, feriepenger, OTP i innych świadczeń na rzecz pracownika. Zasada jest taka ze AGA płacone jest w tym okresie, kiedy wypłacone jest świadczenie. Dlatego np. w księgowości księgowane jest to pensji jako koszt AGA od FP w każdym miesiącu, ale już zaplata jest w tym terminie, kiedy faktycznie wypłacane są feriepenger.

OTP - jest to obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i wynosi min 2 % pensji. Aby wszystko było prawidłowo powinnyśmy w każdym miesiącu naliczyć AGA go OTP i zapłacić w danym terminie.