TOPNOR Regnskap AS & Regnskap Group AS
Jak wiecie każdy pracownik w Norwegii, aby naliczyć mu wypłatę z odpowiednim podatkiem powinien mieć kartę podatkową. Osoby z numerem stałym personalnym ( fadselsnummer ) zwykle kartę podatkową otrzymują z urzędu automatycznie na podstawie zarobku z roku poprzedniego. Osoby z D-nummer muszą o kartę co roku wnioskować. Przechodząc do meritum — w Norwegii większość osób na karcie podatkowej otrzymuję tabelę podatkową ( zwykle o numerze 7100 lub 71xx ) oraz informacje o skatteprosent np. 32%.
Po co jest tak to skonstruowane ? Pracownicy mogą być zatrudniani w wielu firmach i jeżeli dany pracownik ma więcej niż 1 pracę to wg prawa główny pracodawca powinien obliczać jego podatek na podstawie tabeli podatkowej, natomiast każda praca dodatkowa powinna być opodatkowana procentem.
Ten zabieg ma na celu odłożenie na poczet podatku odpowiedniej kwoty, aby pracownik za rok nie miał za dużej dopłaty / niedopłaty podatkowej. Bierze się to stąd, że w Norwegii mamy podatki progresywne i im więcej się zarabia , tym większe procentowo opodatkowanie wypłat.
Aby sprawdzić sobie jak to funkcjonuje możecie sobie przetestować kalkulator wypłat na tabeli podatkowej: https://tabellkort.app.skatteetaten.no
Część pracowników ma tylko Skatteprosent i wtedy bez względu na ilość etatów pobiera się takiej osobie stały procent podatku od wypłat.
Kildeskatt
W 2019 roku urząd podatkowy zaproponował rozwiązanie tzw Kildeskatt — i mamy pracowników, którzy dostali stały procent podatkowy 25%. Osoby te muszą wykazać, że przysługuje im status pendler, także nie wszyscy z tej opcji mogą skorzystać. Co warto dodać — to, że urząd daje takie rozwiązanie to nie znaczy że to rozwiązanie jest optymalne dla każdego pracownika. Osoby z zarobkiem niższym, oraz prawem do odpisów kosztów za wynajem mieszkania w Norwegii, kosztów dojazdów mogą otrzymać lepsze opodatkowanie rozliczając się na dawnych zasadach i nie korzystając z kildeskatt.
O czym nalezy pamietac przy kildeskatt?
Pracownik ktory ma kildeskatt 25% czyli stały podatek powinien miec odliczany skatt od wszystkich pensji, nie obowiazuje go zwolnienie z podatku przy wypłacie za listopad, nie obowiazuje go zwolnienie z podatku przy wypłacie feriepenger za poprzedni rok - wyplate tego regulujemy artem 950 i sami naliczamy podatek 25% informujac z czego to wynika przy wysyłaniu pensji do pracodwacy.
Moze byc sytuacja ze pracownik ze stałym numerem personalnym ma ustalona karte podatkowa 25% i to nie jest kildeskatt. Wowoczas nalezy zweryfikowac jego numer personalny - do Dnr dodaje sie +4, w stałym numerze piewsze liczby wskazuja na dzien urodzenia. Dla zobrazowania: jak nr zaczyna sie od 580393 to jest Dr bo nie mozliwe zeby kłos sie urodzil 58 marca
Kolejna nietypowa sytuacja
Jesli pracownik zostal zwolniony ale nie wypłacono mu feriepenger za dany rok od razu i w kolejnym roku ma dostac fp za ubiegły rok, ale nie jest juz zarejestrowany jako pracownik, mial poprzednio kildeskatt 25% a teraz nie ma w ogole karty podatkowej (odciaga mu 50%) to wyplate feriepenger nalezy mu opodatkowac 50% tak jak wskazuje brak karty podatkowej.
Jeżeli coś dopisać do tego tematu proszę dajcie znać.